Skolledning

Skolföreståndare

Tom Logren

tom.logren@sahd.ax

ratt

 

 groupwise2014    Logo Filr

Vice skolföreståndare

Nina Bergdahl-Engman

nina.bergdahl-engman@sahd.ax

Skoldirektör

Mathias Eriksson

mathias.eriksson@sahd.ax

 

 Anmälan om sjukfrånvaro för elever

lemland-franvaro@sahd.ax

 

Klasslärare

1-2 A

Gun Vickström

gun.vickstrom@sahd.ax

 

3-4 A

Marika Kevin

marika.kevin@sahd.ax

 

5-6 A

Mathias Boijer

mathias.boijer@sahd.ax

1-2 B

Christina Sjöbacka-Bäck

christina.sjobacka-back@sahd.ax

 

3-4 B

Josephine Blomster-Lillie

josephine.blomster-lillie@sahd.ax

 

5-6 B

Annika Hitonen

annika.hitonen@sahd.ax

1-2 C

Nina Berdahl-Engman

nina.bergdahl-engman@sahd.ax

 

3-4 C

Madelene Holmberg

madelene.holmberg@sahd.ax

 

5-6 C

Johan Alén

johan.alen@sahd.ax

 

Timlärare och speciallärare

Katarina Granström

Timlärare

katarina.granstrom@sahd.ax

Monika Sundström

Speciallärare

monika.sundstrom@sahd.ax

Camilla Häuselmann

Specialklasslärare

camilla.hauselmann@sahd.ax

 

 Madlen Lindström

Timlärare

madlen.lindstrom@sahd.ax

   

 

Ambulerande lärare (SÅHD)

Kalliope Grammenos

Musiklärare

kalliope.grammenos@sahd.ax

 

 

Assistenter

 Carola Selenius

carola.selenius@sahd.ax

Erika Santos (assistent och skolkanslist)

erika.santos@sahd.ax

Jeanette Toivonen

jeanette.toivonen@sahd.ax

     

Marika Andersson

marika.andersson@sahd.ax

 Nina Forsman

nina.forsman@sahd.ax

 Mirke Tötterman

mirke.totterman@sahd.ax

 

   

 

Köket

Monika Engblom

Husmor

monika.engblom@sahd.ax

Ros-Marie Jansson

Kock

ros-marie.jansson@sahd.ax

Ann-Charlotte Sundholm                                   Marlene Björklund

Kock                                                                   Köksbiträde

ann-charlotte.sundholm@sahd.ax                      marlene.bjorklund@sahd.ax

 

Lokalvårdare

Pille Liiv

pille.liiv@sahd.ax  

 

Maria Bergman

maria.bergman@sahd.ax

 

Övriga och mycket viktiga personer

 

Heidi Lindholm och Sarah Wester

Fritidssekreterare och barn- och ungdomsledare

fritidssekreterare@lemland.ax

Cia Numelin

Bibliotekssekreterare

biblioteket@lemland.ax

Ursula Sjöwall

Skolhälsovårdare

ursula.sjowall@ahs.ax

Johanna Welander

Skolpsykolog

johanna.welander@sahd.ax

Alexandra Sundholm

Skolkurator

alexandra.sundholm@sahd.ax

Ni kan nå Heidi och Sarah på följande telefonnummer:

Heidi Lindholm: 0457-3799067

Sarah Wester: 0457-3434543

Mer information finns även på fritidskansliets hemsida.

Öppettider för allmänheten:

Tisdagar: 9.00-13.00, 18.00-20.00

Onsdagar: 9.00-15.00

Torsdagar: 9.00-13.00, 18.00-20.00

Telefon: 34595

Ursula är på skolan på onsdagar.

Telefon: 349535

Mobiltelefon: 0457-5302058

Johanna är på skolan på onsdagar, jämna veckor.

Mobiltelefon: 0457-3442188
Om Johanna inte svarar kan man lämna ett meddelande på hennes telefonssvarare så ringer hon upp.

Alexandra är på skolan på onsdagar, udda veckor 8-16 och jämna veckor 12-16.

Mobiltelefon: 0457-3451876

Tjänstledig personal

Mikaela Nordin, klasslärare

mikaela.nordin@sahd.ax

 

Pernilla Lindroos, klasslärare

pernilla.lindroos@sahd.ax

 

 

Skolans telefonnummer

34950 växel
349510 / 0400 714468 skolföreståndare
349511 lärarrum
349512 lärare åk 1-2
349513 lärare åk 3-6
349514 kopieringsrum
349520 kök
349521 husmor
349530 fastighetsskötare
349535 skolhälsovårdare
349536 speciallärare
349537 lokalvårdare
349515 kanslist

 

Adressuppgifter

Skolans adress:

Lemlands grundskola

Skolvägen 3

AX-22610 Lemland

Tfn: 018-34950

Skolkansliet:

Södra Ålands Högstadiedistrikt

Pb 5

AX-22151 Jomala

Tfn: 018-31370